Ako Vietnam láka Európu

Vlastníctvo pôdy

Podľa socialistickej doktríny, všetka pôda v krajine patrí vietnamskému ľudu a spravuje ju vláda VSR. V  praxi to znamená, že fyzické osoby ani komerčné spoločnosti nemôžu vlastniť pôdu. Vláda VSR udeľuje namiesto listov vlastníctva certifikáty s právom využívania predmetnej pôdy. 

Daňový systém

V roku 2003 prebehla počiatočná fáza daňovej reformy, ktorá smeruje k zjednoteniu súčasného neprehľadného systému rôznych daňových sadzieb, výnimiek a dodatočných daní. Zmyslom má byť dosiahnutie väčšej transparentnosti systému a  vymáhateľnosti daní. V skutočnosti však Vyhláška č. 164/2003/NDCP z 22.12.2003 systém výnimiek a úľav daní z príjmu právnických osôb ešte viac skomplikovala. Jednoznačne pozitívne je zrušenie dane z repatriácie zisku do zahraničia, ktorá komplikovala život zahraničným investorom až do konca r. 2003. V roku 2009 vstúpili do platnosti 3 novely vietnamských daňových zákonov:

- Zákon o dani z príjmu fyzických osôb,

- Zákon o dani z príjmov právnických osôb,

- Zákon o dani z pridanej hodnoty.

Zmyslom novelizácie týchto zákonov je zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu v  situácii, kedy po vstupe Vietnamu do WTO došlo k prudkému poklesu príjmov z ciel. Vietnamská vláda taktiež očakáva, že novely podporia väčšiu efektivitu výberu daní, ktorá je vo Vietname v porovnaní s ostatnými krajinami juhovýchodnej Ázie pomerne nízka. Daňové zaťaženie príjmov vo Vietname patrí medzi najvyššie v regióne JV Ázie. 

Súčasný daňový systém zahŕňa nasledujúce druhy daní:

- daň z príjmu právnických osôb (v platnosti od 1. 1. 2009, novela 14/2008/QH12),

- daň z pridanej hodnoty (v platnosti od 1. 1. 2009, novela 13/2008/QH12),

- zvláštna spotrebná daň (novela 2005),

- dovozné a vývozné dane (clá),

- daň z prírodných zdrojov,

- daň z užívania pôdy,

- daň z osobných príjmov (novela 2008 s úpravou).

Daň z  príjmu právnických osôb. Základná sadzba dane z  príjmu právnických osôb (tuzemských aj zahraničných) je 25%. Pri splnení určitých podmienok môžu byť aplikované aj nižšie sadzby 20, 15 a 10%.

Daň z  príjmu fyzických osôb. Zdanenie príjmu vietnamských občanov, cudzincov pracujúcich vo Vietname a Vietnamcov, pracujúcich v zahraničí podlieha progresívnemu zdaňovaniu. 

Medzi Vietnamom a SR je od roku 2008 v platnosti Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia. 

Možné formy zahraničných podnikov a zastúpení vo VSR:

Výrobná spolupráca: Výrobná kooperácia býva realizovaná na základe dohody medzi zahraničnou firmou a vietnamským partnerom s cieľom vyrábať určitý tovar alebo poskytovať služby. Vzhľadom k tomu, že takouto dohodou nevzniká nový subjekt je súvisiaca legislatíva jednoduchšia ako pri iných formách spolupráce.  Oveľa jednoduchšia je aj vlastná spolupráca medzi partnermi, ktorá prebieha podľa pravidiel, na ktorých sa obe strany dohodnú. Dohoda o výrobnej kooperácii však aj napriek tomu podlieha schváleniu zo strany ministerstva plánovania a investícií. 

V praxi sa táto forma investícií využíva najmä v textilnom a obuvníckom priemysle, kedy zahraničná firma dodá výrobné zariadenia a materiál a vietnamský partner zabezpečí výrobu.  Zabezpečenie odbytu vyrobeného tovaru je v týchto prípadoch úlohou zahraničnej firmy. Z dôvodu jednoduchosti a kapitálovej nenáročnosti je táto forma veľmi vhodná pre menšie projekty výrobnej spolupráce alebo ako úvodný test miestneho partnera pred rozsiahlejšou investíciou do založenia spoločného podniku.

Spoločný podnik (Joint Venture - JV) je najrozšírenejšia forma zahraničnej účasti vo Vietname a jej prostredníctvom tu podniká viac ako 65 % zahraničných investorov. Minimálny podiel zahraničného partnera na JV je 30 %, zvyčajný pomer podielov však býva 70-75 % ku 25-30 % v prospech zahraničného partnera.  V niektorých oblastiach (napr. v niektorých projektoch infraštruktúry alebo cementární) však vietnamská strana požaduje minimálne 30-40 % podiel. Doba činnosti spoločného podniku sa určuje na dobu určitú a až na výnimky nesmie presiahnuť 50 rokov. Legálny kapitál JV musí tvoriť min. 30 % z jeho celkového investičného kapitálu.  Kapitálový vklad zahraničného partnera môže byť tvorený finančnými prostriedkami, strojovým zariadením, nástrojmi, patentmi, know-how alebo technickými službami. Vietnamský partner do podniku vkladá zvyčajne pozemky a výrobné priestory a zariadenia.  Môže samozrejme prispieť aj finančnými prostriedkami, čo však v praxi nie je príliš obvyklé. JV je riadený správnou radou (Board of Management), v ktorej sú zastúpené obe strany podľa podielu na JV, ale vietnamská strana v nej musí mať minimálne 2 zástupcov. Výkonné právomoci majú správnou radou menovaní generálny riaditeľ a jeho námestníci, pričom generálny riaditeľ alebo jeho prvý námestník musí byť vietnamský občan.

Podnik so 100 % zahraničnou účasťou. Podiel tejto investičnej formy na počte projektov predstavuje okolo 30 %. V súčasnej dobe je možné investovať formou 100 % zahraničného podniku prakticky do všetkých oblastí. Schvaľovací proces investičnej licencie formou 100 % zahraničnej účasti je dlhší a komplikovanejší, než u JV. Odporúča sa, aby investor uvažoval nad touto formou investície, pretože v porovnaní s JV má podstatné výhody: 

            - odpadá nutnosť viesť zdĺhavé a komplikované rokovania s vietnamským partnerom; 

            - činnosť podniku môže byť zahájená oveľa rýchlejšie a podľa vlastnej voľby; 

            - rozhodovanie o personálnych otázkach, podnikovej stratégii, výbere obchodných partnerov atď. je úplne v rukách zahraničnej firmy.

BOT, BT a  BTO. Táto forma podnikania sa týka budovania infraštruktúry (cesty, mosty, letiská, elektrárne a zariadenia na úpravu a dodávku vody).  Dĺžka týchto kontrahovaných projektov nesmie presiahnuť 50 rokov a určuje ju vietnamská vláda.

Reprezentačné zastúpenia zahraničných firiem vo Vietname (RZ). Orgánom zodpovedným za vydávanie licencií pre RZ vo Vietname je Ministerstvo priemyslu a obchodu VSR. K udeleniu licencie, je pre zahraničnú firmu nutné dodržanie nasledujúcich podmienok:

- existencia firmy vo svojej materskej krajine minimálne v trvaní 5 rokov (táto podmienka môže byť nahradená tým, že firma má vo Vietname schválený investičný projekt v hodnote minimálne 10 mil. USD, alebo má kontrakt na dovoz vietnamského tovaru, ktorý patrí do skupiny s  exportnou podporou – napr. umelecko-remeselné výrobky, vodné produkty, poľnohospodárske produkty),

- zahraničná firma má záujem vo Vietname o investičné alebo obchodné projekty, ktoré sú v súlade so záujmami krajiny.

Zdroj: MZV v spolupráci