Vhodná marketingová stratégia pre Vietnam

A    Obchodné zvyklosti v teritóriu

V rámci obchodného styku s VSR je možné realizovať obchodné zámery so štátnymi aj súkromnými firmami. Pri styku so štátnymi inštitúciami je potrebné očakávať byrokratickejší a menej flexibilný prístup. Typickým znakom správania sa štátnych úradníkov je ich „príznačná ústretovosť“, ktorá však končí momentom ukončenia rokovania. Sľuby a  súhlasné stanoviská, vyjadrené v  jeho priebehu, sú väčšinou len okamžitým gestom na zapôsobenie u partnerov a ich platnosť je len veľmi krátkodobá. Z  tohto dôvodu je potrebné sa vybaviť vysokou mierou trpezlivosti. Netreba sa však daným správaním nechať odradiť od ďalšej komunikácie a  tiež nie je vhodné otvorene vyjadrovať svoju nespokojnosť. Treba si jednoznačne stanoviť svoj cieľ a postupne sa k nemu prepracovať. 

V  rámci vybavovania formalít spojených s  uskutočnením obchodu je zrejmý veľmi zdĺhavý, byrokratický prístup. Prekážky, kladené najmä zahraničným exportérom, sú niekedy „na hrane“ podmienok WTO. Tarifné a netarifné bariéry obchodu podstatne zníži až Dohoda o voľnom obchode (FTA) medzi EÚ a VSR, ktorá je v  súčasnosti v  procese vyjednávania a  jej podpis sa očakáva do konca roku 2014. Uzavretie FTA EÚ-VSR výrazne uľahčí spoločnostiam z EÚ vstup na vietnamský trh a naopak. V ostatnom období Vietnam zaviedol prísne opatrenia spojené s dovozom vín, mobilných telefónov a  ďalšej elektroniky, kde požaduje schválenie vývozných dokumentov na najbližšom ZÚ a obmedzil ich dovoz len prostredníctvom veľkých prístavov a letísk. 

Pozdrav - tradičný vietnamský spôsob pri pozdrave je podanie ruky, v takomto prípade je podanie ruky spojené so zápästím partnera, trvanie ktorého býva podstatne dlhšie než u nás.

Vizitky – podobne ako v celej Ázii, aj vo Vietname, je výmena vizitiek pri spoločenskom a obchodnom styku absolútnou samozrejmosťou. Za zdvorilú formu je považované odovzdanie a  prevzatie vizitky oboma rukami. Odovzdanie vizitky jednou rukou, či dokonca jej položenie na stôl (podobne i  odovzdávanie peňazí pri platení) je spoločensky neprijateľné. Pri rokovaniach je vhodné získanú vizitku ponechať pred sebou na stole ako znamenie úcty – okamžité založenie vizitky je považované za výraz nezáujmu.

Odev – so zvyšujúcou sa životnou úrovňou a  množstvom spoločenských stykov sa v  minulosti zaužívaná vietnamská neformálnosť v  odievaní prispôsobuje západným zvyklostiam. Pri formálnom spoločenskom styku je samozrejmosťou použitie spoločenského odevu, prípadne v horúcom letnom počasí len košele s kravatou.

V zmysle ázijskej mentality je veľkou výhodou úspešné nadviazanie osobných kontaktov. Formálny, len písomný spôsob komunikácie, vedie k úspechu len vo výnimočných prípadoch.

Klasifikácia tovaru a kvalitatívne požiadavky na tovar

Vo Vietname existuje vysoká rozdielnosť v  kvalitatívnej úrovni tovarov: od nekvalitného tovaru väčšinou čínskej či juhoázijskej výroby v  pouličných stánkoch až po drahé výrobky prestížnych svetových značiek v luxusných obchodných domoch. Rozsah maloobchodných záruk vyžadovaných predpismi je nižší ako v krajinách EÚ. V očiach Vietnamcov majú komodity z EÚ automaticky lepšiu kvalitu oproti komoditám z juhovýchodnej Ázie.

Balenie a doprava

Vzhľadom na geografickú vzdialenosť VSR a SR je pri väčších a nie príliš drahých komoditách jedinou ekonomicky únosnou formou transportu kombinácia námornej,  cestnej a železničnej dopravy. Dopravná doba je okolo 6 týždňov. Letecká doprava je logickou alternatívou v prípade tovarov s vyššou kilogramovou cenou. Balenie musí vyhovovať charakteristike tovaru a zvolenej forme transportu.

Označovanie tovaru

Dôležitou súčasťou splnenia dovozných podmienok sú požiadavky na dodržanie priemyselných a spotrebiteľských štandardov, na označenie výrobkov, vrátane vietnamského označenia a popisu, bezpečnostných a hygienických štandardov, farmaceutických predpisov atď.

Vhodná taktika býva ponechať etikety v angličtine a doplniť ich nálepkami s vietnamským prekladom.

b) Vyhodnotenie odbytových možností SR

V rámci dovozu do SR v roku 2013 narástol podiel telekomunikačných zariadení (obrat 799 mil. Eur, podiel na celkovom dovoze 62,6 %), a  strojov a zariadení (obrat 288 mil. Eur, podiel na celkovom dovoze 22,6 %). Na dovoze do SR sa ďalej podieľajú tovary, pri výrobe ktorých sa využíva lacná pracovná sila a nižšie prevádzkové náklady ako v SR a v Európe. Tradičnými dovoznými komoditami tohto charakteru sú najmä obuv, odevy a  textilné výrobky. S cieľom znižovania svojich výrobných nákladov, sa do Vietnamu presúvajú veľké zahraničné firmy, ktoré tieto výhody využívajú. Ďalšou skupinou dovozu do SR sú poľnohospodárske produkty, typické pre vietnamské klimatické pásmo (káva, čaj, ryža, prírodný kaučuk a pod.).

Ďalšou významnejšou komoditou sú ryby a krevety, kde má Vietnam veľmi dobré podmienky na ich chov. V rámci vývozu zo SR sa pre slovenské firmy ponúkajú príležitosti najmä v nasledovných oblastiach, preferovaných vládou VSR z hľadiska efektívneho prílivu zahraničných investícii:

- energetika,

- infraštruktúra,

- technológie a zariadenia pre priemyselnú výrobu,

- technológie a zariadenia pre obranný systém,

- strojárenské zariadenia (obuvnícke a  textilné stroje, obrábacie a  tvarovacie stroje, tlačiarenské 

a polygrafické stroje),

- telekomunikačné a informačné technológie,

- poľnohospodárska výroba a spracovanie poľnohospodárskych produktov,

- spracovanie surovín a efektívne využívanie prírodného bohatstva zeme,

- zdravotníctvo,

- čistiarne odpadových vôd (najmä priemyslových), spaľovne odpadov.

Záverečný protokol z prvého zasadnutia Medzivládnej zmiešanej komisie SR-VSR pre hospodársku spoluprácu (Hanoj, apríl 2013) definuje ďalšie smery rozvoja bilaterálnej spolupráce na oblasti: 

obchod a  investície, pôdohospodárstvo, financie a  bankovníctvo, obranný priemysel, veda a  technológia, energetika a  doprava. SR a  VSR majú záujem na trvalom rozvoji bilaterálnych obchodných vzťahov, a to najmä v oblasti geológie, baníctva, energetiky, vrátane jadrovej, petrochemického sektora, priemyslu, vrátane obranného a chemického priemyslu, bankovníctva a financií, budovania infraštruktúry, cestnej a železničnej dopravy, vrátane projektov elektromobility, potravinárstva, poľnohospodárstva, vodného a lesného hospodárstva, ochrany životného prostredia a zdravia, vedy, výskumu a vzdelávania. 

V  rámci hodnotenia aktivít slovenských, najmä vývozných subjektov, je v  ostatnom období možné skonštatovať, že ich aktivity sú orientované na oblasti, kde Vietnam potrebuje rozvíjať svoju výrobu a  to najmä v  oblasti budovania infraštruktúry, energetiky, priemyselnej výroby a  strojárenstva. 

Výstavba priemyselného parku, ktorý SR začala budovať v roku 2013 v severnej provincii Hoa Binh sa sústreďuje práve na projekty v uvedených odvetviach, a má preto významnú podporu najvyšších politických štruktúr VSR.

c) Marketingová stratégia pri vývoze do teritória

Vstupom Vietnamu do WTO a  významnými aktivitami v  rámci združenia ASEAN či AFTA sa výrazne otvoril vietnamský trh. Silné zastúpenie vo Vietname majú susedné krajiny a  vyspelé štáty sveta. Napriek tomu je trh stále nenasýtený a pre slovenské firmy je veľa obchodných príležitostí. 

Predpokladom efektívnosti aktivít slovenských firiem na vietnamskom trhu je čo najdetailnejšie 

poznanie miestnych podmienok.

Výhody:

- členstvo Slovenska v EÚ, uznávanie značky „ Made in EU - Slovakia“, 

- členstvo SR v  eurozóne je automaticky vnímané v očiach Vietnamcov ako úspech, vyplývajúci 

z vyspelosti hospodárstva krajiny,

- dlhoročná priateľská tradícia, historická spolupráca medzi Vietnamom a Slovenskom,

- prítomnosť občanov VSR, ktorí v  minulosti študovali a pracovali na Slovensku (ČSSR), a  ktorí 

v súčasnosti zastávajú vysoké pozície v štátnej a súkromnej sfére, 

- automatické pozitívne vnímanie slovenského partnera t.j. európskeho partnera, majúceho kredit korektnosti a profesionality.

Nevýhody:

- veľká konkurencia, 

- geografická vzdialenosť,

- výpadok aktivít slovenských firiem po dočasnom ukončení činnosti ZÚ SR v roku 2004.

Cenová politika

- Najobvyklejšou platobnou podmienkou pri exporte do Vietnamu je dokumentárny neodvolateľný akreditív. V prípade menších obchodov s neoverenými partnermi (najmä malými súkromnými firmami) sa využíva aj platba vopred.

- Pri nákupe tovaru investičného charakteru, alebo rôznych väčších dodávok, vietnamskí partneri požadujú poskytnutie výhodného úveru vrátane rôzne dlhých odkladov splátok.

- Platobnú morálku vietnamských klientov možno vo všeobecnosti označiť za dobrú. Opatrnosť je potrebná najmä pri obchodovaní s neznámymi malými súkromnými firmami, ktoré sa ľahko môžu dostať do platobných problémov (najmä ak je obchod uzatváraný korešpondenčne). 

d) Praktické informácie pre exportéra a importéra

Víza do Vietnamu.

Občania SR potrebujú pri vstupe do Vietnamu víza, o ktoré môžu požiadať na Veľvyslanectve 

Vietnamskej socialistickej republiky v Slovenskej republike.

Požiadavky k podaniu žiadosti o víza:

- platný cestovný pas (s platnosťou min. ďalších 6 mesiacov po návrate),

- vyplnená žiadosť s 2 fotografiami,

- uhradenie poplatku.

Platnosť: 

- 1-mesačné, 3-mesačné a 6-mesačné vízum.

Od vízovej povinnosti sú oslobodení držitelia diplomatických pasov.

Dopravné spojenie so SR

Priame letecké spojenie medzi SR a  VSR neexistuje. Najvhodnejšou alternatívou sú spojenia do Hanoja a  Hočiminovho mesta z  medzinárodných letísk vo Viedni (napríklad prostredníctvom spoločnosti Austrian Airlines alebo Quatar Airways), v Moskve (Aeroflot), vo Frankfurte n/M (Vietnam Airlines). K cenovo najvýhodnejším ponukám patria aj lety spoločnosti China Airlines cez Taipei.

Krajania.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Vietname: www.mzv.sk/hanoi, emb.hanoi@mzv.sk Vo Vietname  žije len veľmi malý počet slovenských krajanov. Ide predovšetkým o občanov, ktorí sú v príbuzenskom vzťahu s občanmi VSR, ktorí v minulosti študovali resp. pracovali v SR. 

Sviatky

Najvýznamnejším vietnamským sviatkom je oslava príchodu nového lunárneho roku (sviatok TET), ktorého termín je pohyblivý a väčšinou pripadá na prelom mesiacov január a február. (1. deň nového lunárneho roku 2014 pripadol na 31. januára 2014). TET trvá štyri dni, no väčšina Vietnamcov spája TET s týždennou dovolenkou. Štátna správa, priemysel a služby v tomto období prakticky nefungujú.

Významnými štátnymi sviatkami sú aj 2. september - Deň vyhlásenia nezávislosti krajiny od Francúzska a 30. apríl - Deň zjednotenia severného a južného Vietnamu.

Zdroj: MZV v spolupráci